Hidratacije kože

ŠTO JE DEHIDRIRANA KOŽA?

Dehidriranost je stanje kože kojoj nedostaje vlage, ali žlijezde lojnice normalno izlučuju sebum. Neki od najuočljivijih simptoma su osjećaj zatezanja, ljuskanje površinskog sloja, povećana vidljivost sitnih bora i linija, izbijanje aknica, ali nerijetko i povećana proizvodnja sebuma, kojim tijelo pokušava nadoknaditi nedostatak vlage, zbog čega može doći do pojave masne, ali dehidrirane kože.

Pogleda li se kroz povećalo, dehidrirana koža ima sićušne trokutaste bore uzrokovane nedostatkom vode, a uobičajena je i kod osoba s masnim i problematičnim tenom sklonim aknama koje koriste jake preparate za isušivanje zbog čega se gubi ravnoteža vlage u koži.

Treba naglasiti da suha i dehidrirana koža ne znače isto.Suha koža je tip kože koji u pravilu ostaje isti veći dio života, a dehidriranost stanje koje se može ispraviti. Suhoj je koži prije svega potrebna masnoća, odnosno ulje jer dolazi do poremećaja sinteze lipida u svim slojevima kože. Dok se kod dehidrirane kože radi se o nedostatku vode.

Dakle, dehidriranost kože je trenutno stanje uzrokovano vanjskim faktorima (hladnoća, vjetar, sunce, onečišćenje zraka), iritirajuća i agresivna sredstva za čišćenje, neodgovarajuća kozmetika, a i neki dermatološki tretmani pridonose promjenama u zaštitnom površinskom hidrolipidnom sloju, zbog čega koža gubi previše vode.

Dehidracija može pogoditi svaki tip kože. Vrlo čest problem kod dehidrirane kože je taj što je svakoj koži potrebna zaštita koju koža prirodno ima putem proizvodnje sebuma, kada joj nedostaje vlage počinje pojačano izlučivati sebum i izgleda masnija na površini,često vrlo sjajna te dolazi do zabune da se radi o masnom tipu kože koji se greškom krene isušivati raznim proizvodima i ulazi se u začarani krug. Kožu se isušuje da nije masna i time se gubi vlaga u stanicama, a koža pojačano luči sebum jer ju mora zaštititi.

KAKO SPRIJEČITI DEHIDRACIJU KOŽE?

Voda ima važnu ulogu u održavanju našeg tijela zdravim. Svaka stanica našeg tijela treba vodu. Logično, treba je i koža. Liječnici savjetuju 8 čaša vode dnevno, a osim što ćete tako spriječiti dehidraciju kože, pozitivno ćete utjecati na cijeli organizam.
Tuširanje vrućom vodom nije dobro iz dva razloga: uklanja previše prirodnih ulja s naše kože i zbog vruće vode ubrzava se cirkulacija pa koža može postati crvena i iziritirana, a može se pojaviti i osip i svrbež. Preporuka je tuširati se vodom tek nešto malo toplijom od temperature tijela.
Velik dio sapuna povisuje pH kože, zbog čega dolazi do dodatnog isušivanja kože, zbog čega ih je u svakodnevnoj njezi kože lica bolje izbjegavati. Sapuni (iako ne svi) imaju svojstvo uklanjanja zaštitnog sloja kože te dovode do njezine dehidracije. Djelovanjem agresivnih čistača na bazi sulfata, koža gubi vlažnost i nastaju suhe, dehidrirane stanice te se javlja osjećaj zategnute i suhe kože.

U procesu vračanja hidratacije uz kvalitetnu njegu pažljivo biranim proizvodima, veliku ulogu imaju i tretmani lica. U našoj ponudi možete izabrati između ručnog ritualnog tretmana proizvodima za intenzivnu hidrataciju i tretmana Thalgo IBeauty aparatom uz dermato-kozmetološke proizvode s visokom koncentracijom morske vode i morskog hijalurona.

 

KOLIKO JE TRETMANA POTREBNO NAPRAVITI?

Rezultati hidratacije lica vide se nakon prvog tretmana, a za dugotrajne rezultate potrebno je napraviti 5 do 6 tretmana s razmacima od 1 do 2 tjedna ovisno o stanju i problemu kože. Program hidratacije najbolje je individualno dogovoriti s terapeutom za lice nakon detaljne dijagnostike tipa i stanja kože te utvrđivanja kućne njege kože i navika klijenata.